E-Ticaret

E-TİCARET NEDİR?

Elektronik Ticaret(e-ticaret); malların ve hizmetlerin üretiminin, tanıtımının, satışının, sigortasının, dağıtımının ve ödeme işlemlerinin bilgisayar ağı tarafından yapılmasıdır. Elektronik Ticaret bir kuruluşun ya da firmanın doğru araçlarla tüketiciye hızlı bir şekilde ulaşmasında etkili yöntemdir.

E-Ticaret
E-Ticaret Türleri

E-Ticaret Türleri Nelerdir?

 • Business to Consumer (B2C)

  Ürünlerin perakende olarak satılmasıdır. Bu elektronik ticaret(e-ticaret) türü sayesinde müşteriyle doğrudan ilişki kurulur. Firmadan müşteriye satış sağlanan e-ticaret modelidir.

 • Business to Business (B2B)

  İşletmeler arasındaki mal, hizmet ve bilgi alışverişinin internet platformunda gerçekleştirilmesini sağlayan e-ticaret modelidir. Firmadan başka bir firmaya yapılan satışlar B2B kapsamına girer.

 • Consumer to Consumer (C2C)

  Tüketici kendi istek ve ihtiyaçlarını başka bir tüketiciden karşılama esasına dayanan e-ticaret şeklidir. Müşteriden müşteriye satış yapılması C2C olarak adlandırılır.

 • Consumer to Business (C2B)

  Tüketiciler şirkete ürün veya hizmet teklifi bulunduğu ve şirketlerinde bu ürün veya hizmet için ödemede bulunduğu e-ticaret şeklidir. Müşteriden firmaya yapılan satışlar kapsamındadır. Freelance işler buna örnektir.

E-Ticaret Tasarımları